Prezentacja placówki

I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika to najstarsza polska szkoła średnia w Łodzi, zaliczana od lat do grona najlepszych szkół w Polsce, w której współczesność splata się z tradycją. Szkoła wielorako wpisuje się w pejzaż Łodzi - i jako wybitna placówka dydaktyczna od lat utrzymująca wysoki poziom kształcenia, z której rekrutują się całe pokolenia łódzkiej inteligencji, i jako miejsce o szczególnej aurze, o której wszyscy, którzy przez nie przeszli, mówią z sentymentem.

Sami uczniowie podkreślają bogatą tradycję Kopra, nosząc na co dzień mundurki w formie granatowej marynarki z metalowymi znaczkami z sylwetką Mikołaja Kopernika w klapie, zaś w przypadku stroju galowego dodatkowo na szyi przewiązują krawaty bordo z logo szkoły.

Od 1910 roku szkoła niezmiennie mieści się w budynku przy Więckowskiego 41, który wpisany jest do rejestru łódzkich zabytków. Gmach, pieczołowicie odnowiony w latach 2004-2006, zachował wiele pięknych detali architektonicznych, jednocześnie spełniając standardy miejsca, w którym kształci się zgodnie z wymogami współczesności.

Wypracowanie przez lata oryginalnych metod pracy z uczniami zdolnymi zaowocowało stałym, wysokim miejscem I LO w Łodzi w ogólnopolskich rankingach szkół - dwukrotnie pierwsze miejsce i tytuł najlepszej szkoły średniej w Polsce, trzecie miejsce w tzw. rankingu na 15-lecie. Na te sukcesy złożyło się grono laureatów i finalistów olimpiad przedmiotowych – ponad 1000 osób, wśród nich należy podkreślić dokonania 40 medalistów olimpiad międzynarodowych. Powodem do dumy jest także fakt, że 100% naszych uczniów kontynuuje edukację na studiach wyższych.

Uczniowie, nauczyciele, absolwenci  tworzą szczególną "rodzinę". O przywiązaniu do tego miejsca świadczy najlepiej działalność Stowarzyszenia wychowanków Gimnazjum i Liceum im. M. Kopernika w Łodzi. Młodzież wie, że w Koprze warto się uczyć, bo to miejsce ciekawe i inspirujące. Być jego uczniem to gwarancja sukcesu na maturze, droga do prestiżowych studiów na najlepszych uczelniach w Polsce i za granicą, to powód do dumy.